"Żyj z przyrodą w zgodzie"- opracowała Maria Cisłak
Scenariusz zajęć dla grupy 4-latków
Temat zajęcia: Żyj z przyrodą w zgodzie
Cel ogólny: - zapoznanie z wybranymi gatunkami roślin i zwierząt,
- pogłębienie wiadomości przyrodniczych o otaczającym świecie
Cele operacyjne:
- potrafi uważnie słuchać utworu literackiego,
- zna i przestrzega zasady ochrony przyrody,
- nazywa niektóre rośliny występujące w ogrodzie przedszkolnym,
- opiekuje się roślinami w ogrodzie przedszkolnym.
-
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- wiersz T. Fiutowskiej ,, W przedszkolnym ogrodzie”
- kartoniki do rysowania znaczków, kredki, folia.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci słuchają wiersza mówionego przez nauczycielkę
,, W przedszkolnym ogrodzie”
Tu w przedszkolnym ogrodzie,
A bywamy w nim co dzień,
Oglądamy i krzewy i drzewa.
I widzimy u góry niebo, słońce i chmury
I słyszymy, gdy ptaszek śpiewa.
Kto się bardzo postara,
Może spotkać tu zaraz
Bardzo małe ruchliwe zwierzęta.
By mrowiska nie ruszać,a motylka nie płoszyć
O tym każdy przedszkolak pamięta.
A po deszczu ulewnym,
Kiedy mokro jest w ziemi dżdżownic wiele na piasek wychodzi.
Kret wychodząc z kopczyka,
Wsród nas szybko przemyka
I w futerku po trawie już chodzi.
Pachnie trawa i ziemia-w tym dziwnego nic nie ma,
Bo i kwiaty nam pachną na co dzień.
I choć chwasty pod płotem,
Mamy wielką ochotę
Pozachwycać się naszym ogrodem.
2. Rozmowa na temat wiersza- dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki
- co można zobaczyć będąc w przedszkolnym ogrodzie?
- Jakie zwierzątka można tam spotkać?
- Jakie zmiany zachodzą w ogrodzie po deszczu?
3. Dzieci wychodzą do ogrodu przedszkolnego, nauczycielka zachęca, aby zwróciły uwagę na rosnące tam rośliny, a także poszukały róznych owadów.
4. Rozmowa na temat napotkanych okazów fauny i flory oraz zasad ochrony przyrody. Dzieci wypowiadają się co ich najbardziej zaciekawiło i dlaczego. Nauczycielka zachęca, aby każdy wybrał sobie roślinę lub zwierzątko, którym chciałby się zaopiekować , śledzić jego rozwój lub zachowanie.
5. Po powrocie do przedszkola każde dziecko na kartoniku rysuje wybraną przez siebie roślinę lub zwierzątko, a następnego dnia umieszcza swój znaczek zabezpieczony folią na patyczku obok wybranego okazu.
Opracowała Maria Cisłak