"Czy można złapać powietrze?" - zabawy badawcze - opracowała Renata Romaniuk
Konspekt zajęć z zakresu rozwijania świadomości ekologicznej w grupie 6- latków
Opracowała: Renata Romaniuk
Temat zajęć: Czy można złapać powietrze? - zabawy badawcze
Cel ogólny: Stwierdzenie faktu istnienia powietrza, wyjaśnienie pojęcia „wiatr”
Cele szczegółowe:
Zapoznanie z pojęciem- wiatr (poruszające się powietrze)
Stwierdzenie istnienia powietrza na podstawie obserwacji
Zapoznanie z określeniami dotyczącymi wiatru, jego siły
Wyrabianie umiejętności przeprowadzania doświadczeń i wyciągania wniosków
Pomoce:
Szklana butelka, kilka strzykawek, słoik, woreczki foliowe, balony, kuleczki z waty, pióra, kilka papierowych kółek na nitce, nagrania odgłosów wiatru, ilustracje (wykorzystanie wiatru przez człowieka).
Przebieg zajęć:
1. Snucie domysłów przez dzieci, czy w butelce, słoiku i strzykawce coś jest?
2. Sprawdzenie, co znajduje się w butelce i słoiku (poprzez zanurzenie ich w wodzie, a w strzykawce poprzez wypuszczenie z niej powietrza na rękę, tak, aby dziecko odczuwało strumień powietrza).
3. Ćwiczenia oddechowe: wdech i wydech, przyłożenie ręki do ust i nosa podczas wydechu.
4. Rozmowa na temat: do czego potrzebne jest nam powietrze?
5. Obmyślanie sposobów złapania powietrza, np.: w ręce, w worek foliowy, w strzykawkę, itp.
6. Zabawa w łapanie powietrza.
7. Wprawianie w ruch przedmiotów za pomocą powietrza:
- zagadka słuchowa- słuchanie odgłosu wiatru z magnetofonu, określanie, jaki może być wiatr, nazywanie wiatru: wietrzyk, wiaterek, zefirek, wietrzysko, huragan, itp.
- imitowanie odgłosów wiatru: własnym głosem, szeleszczenie
woreczkiem, dmuchanie w butelkę.
- obserwowanie, jak za pomocą powietrza wypuszczanego z balonu
zostaje wprawione w ruch piórko i kulka z waty, z papieru.
- robienie wiatru poprzez machanie rękoma i wprawianie w ruch
zawieszonego na nitce papierowego kółka.
8. Wyjaśnienie pojęcia „ wiatr”- wprawione w ruch, przemieszczające się z
miejsca na miejsce powietrze, poruszające przedmiotami.
9. Rozmowa na temat: Czy wiatr jest potrzebny? w oparciu o ilustracje.
- co się dzieje kiedy wieje wiatr?
- co może zrobić wiatr?
- dlaczego wiatr może być groźny?
- kiedy wiatr pomaga człowiekowi?
10. Zabawa z balonikami: swobodne odbijanie do siebie balonów przy melodii piosenki „Bal baloników”.