Konspekt zajęć w gr. 5-latków "Smerfy" - Anna Moskwiak
Konspekt zajęć w gr. 5-latków "Smerfy"
Przeprowadzony w dn. 25. 10. 2019 r.
Temat: Kodowanie na dywanie- aktywności rozwijające logiczne myślenie
Cele ogólne:
- ćwiczenie współdziałania w zespołach
- aktywizowanie wszystkich dzieci
- ćwiczenie koncentracji uwagi
- rozwijanie spostrzegawczości
- zapoznanie dzieci z różnymi sposobami tworzenia kodu
- doskonalenie umiejętności określania kierunków
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- rozwijanie u dzieci wrażliwości słuchowej i sprawności ruchowej
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych
- zrozumienie przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabaw
Cele szczegółowe:
- bierze udział we wspólnych zabawach
- potrafi stworzyć kod przy pomocy strzałek kierunkowych
- wie, co oznaczają strzałki kierunkowe
- wie, co oznaczają warunki
- poprawnie określa kierunki: „w prawo”, „w lewo”
- potrafi odczytać współrzędne na osiach,
- rozpoznaje i właściwie nazywa cyfry i litery,
- potrafi przekazać ustnie komunikat,
- stara się odtworzyć układ obrazków
- potrafi ułożyć wzór na podstawie, komend słownych-wiersza, podanych współrzędnych
- potrafi współdziałać w zespole, stosować zasady które zostały ustalone,
- potrafi wyodrębnić pierwszą i ostatnią głoskę nazw obrazków
- potrafi odczytać wyrazy
- potrafi ułożyć napis wg podanej instrukcji
- doskonali koordynację ruchową, słuchowo- ruchową, orientację przestrzenną
- potrafi podać woreczek w rytmie muzyki
- odróżnia bezpieczne od niebezpiecznych miejsc do zabaw zimowych;
- zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
Formy pracy:
zespołowa, grupowa, indywidualna
Metody:
słowne: rozmowa, wyjaśnienia, instrukcja, polecenia
czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością
Pomoce dydaktyczne:
plansza z kratownicą, strzałki kierunkowe, karteczki w kolorze zielonym i czerwonym oznaczające start i metę, kolorowe kubeczki jednorazowe, obrazki z bajkowymi symbolami, kolorowe kwadraty, kartki z kratownicą, woreczki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy muzyce
2. Zabawa "Układamy bajke"
3. Układamy kubeczkowe sudoku
4. "Wieża z kubków" wg wzoru
5. . Praca w grupach
- "Budujemy prostokąty"
- "Cyfry"
-"Litery"
6. "Do chatki Baby Jagi"- układanie drogi do chatki Baby Jagi za pomocą strzałek kierunkowych
7. Kodowanie za pomocą ruchu- wykonywanie skoków zgodnie z kierunkiem śladów na macie
8. Układanie zakodowanego obrazka ukrytego w instrukcji słownej- wierszu „ Chatka Baby Jagi”
9. Zabawa rytmiczna z woreczkami przy muzyce klasycznej wg Batti Strauss
10. Zakończenie zajęć- podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach
opracowała Anna Moskwiak