„Zakodowane zabawy przedszkolaków”- scenariusz zajęć matematycznych w integracji z ruchem AGNIESZKA MAGRYTA, ANNA MOSKWIAK
Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
przeprowadzonych w grupie 5-latki „SMERFY”
TEMAT ZAJĘĆ: „Zakodowane zabawy przedszkolaków”- scenariusz zajęć matematycznych w integracji z ruchem
Opracowały : AGNIESZKA MAGRYTA, ANNA MOSKWIAK
w dn. 31.03.2020r.
Cele ogólne:
* rozwój koordynacji wzrokowo- ruchowej;
* doskonalenie motoryki dużej, spostrzegawczości i szybkości reakcji;
* utrwalenie orientacji przestrzennej prawa-lewa strona
* utrwalenie układu współrzędnych;
* zwiększenie wiary we własne możliwości oraz odporności emocjonalnej;
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss, elementy kodowania według Mistrzów Kodowania Junior
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: mata duża, kolorowe mazaki, schematy graficzne, płyty cd, tekst wiersza , kolorowe krążki, mini maty
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ruchowa z rodzicami przy piosence „Maszynista Zuch”- zwrócenie uwagi na zatrzymanie pociągu prawą ręką.
https://www.youtube.com/watch?v=i76ClBnx2Ik
2. Rozpoczęcie zajęć rymowanką „Niech każdy wstanie”
„Niech każdy wstanie
i rozpoczynamy nasze powitanie.
Ukłony w prawo, ukłony w lewo,
uśmiech szeroki i dwa podskoki.
Jesteśmy gotowi więc zaczynamy,
Bo w planach dziś kodowanie mamy
3. „Zakodowana bajka”- układanie przez dzieci bajki na podstawie obrazków, zapamiętywanie kolejności obrazków, odgadywanie ich kolejności, samodzielne powtórzenie opowiedzianej przez dzieci bajki.
Wycinamy z gazet lub starych książek 6 małych obrazków dotyczących wiosny i postaci z bajek:
-dzieci mówią, co przedstawiają kolejno obrazki
-samodzielnie układają bajkę na podstawie rysunków
-powtarzają kolejno co jest na obrazku od 1-6
-odwracamy obrazki- powtórz kolejno co na nich było
-zasłonięte obrazki- co było na 3 obrazku, 6 itd.
-opowiedzenie bajki bez ilustracji, z pamięci
4.”Magiczna liczba 7”- zabawa z rodzicami przy zakodowanej piosence
https://www.youtube.com/watch?v=hR7sRAl3DG0
5. „Sudoku na mini macie”- ułożenie nakrętek albo wyciętych lub namalowanych kółek tak aby się kolor nie powtarzał w pionie i poziomie- wersja łatwiejsza- rysujemy szachownicę tak jak do gry w kółko i krzyżyk 3*3- nakrętki w 3 kolorach po 3 sztuki
-wersja trudniejsza szachownica 5*5 – 5 kolorów nakrętek po 5 sztuk
6. ,,Zakodowany obrazek"- zadaniem dzieci jest odkodowanie obrazka ( kwiat) za pomocą schematu słownego na podstawie wiersza-szachownica 10*10- rysujemy i dorysowujemy kółka według instrukcji z wiersza mazakami lub kredkami
„Na zielonej łące rosną kwiatki pachnące,
Zerwij jeden kochany, będzie prezent dla mamy.
Bądź chłopcem szalonym, narysuj 10 kółeczek w kolorze zielonym.
Narysuj 8 kółeczek zaczynając od dołu.
Od 5 miejsca z lewej strony rysuj dwa rzędy do góry.
Popatrz czasami w chmury.
Kolor żółty dobra sprawa to środeczka kwiatka podstawa.
Narysuj 4 żółte kółeczka, w dwóch rzędach nad kolorem zielonym
Zaczynając od rzędu piątego o mój dobry kolego.
Żółty środeczek otaczają fioletowe kółeczka.
Narysuj zatem ich 6 i wypełnij nimi pola przylegające do żółtego koloru.
Na koniec zabawy dodaj listek z prawej strony i kwiatek zrobiony.
Dwa zielone kółeczka rysuj i odliczaj od dołu,
Zaczynając od 4 pola z prawej strony, odlicz w górę 3 i narysuj kubeczek zielony.
Obok tego kubeczka z prawej strony dodaj jeszcze jeden zielony.
Kwiatek kubeczkowy dla mamy gotowy.”
7.”Taniec Borbolethina” na szachownicy z rodzicami lub na posadzce- zakodowany krok.
https://www.youtube.com/watch?v=cYIF-dKD8is
8. Ewaluacja zajęć- wypełnienie ankiet ewaluacyjnych przez rodziców.